Група "Екскурсоводи"
(куратор групи - Рябич Т.Г., вчитель історії)
Цікаво знати:
«Степовою перлиною» України часто називають Кіровоградщину. Саме тут, в околицях селища Добровеличківка, знаходиться географічний центр України.
Ще в сиву давнину на теренах нинішньої Кіровоградщини вирувало життя. Майже сім тисяч років тому тут процвітала одна знайдавніших землеробських цивілізацій кам'яного віку – трипільська, що ввійшлав історію людства під назвою «культури мальованої кераміки». На території області відкрито і описано 37 пам’ятки трипільської доби.
У безкраїх степах досі стоять свідки стародавньої історії - близько 500 пам'яток скіфського часу. Колекція«скіфських баб», що частково збереглася в обласному краєзнавчому музеї, єнайбільшою в Україні.
Територія області була помітним осередкомформування і розвитку українського козацтва, тереном його славних перемог, місцемрозселення найдавніших козацьких зимівників, перших козацьких слобід поміж Гетьманщиною і Диким полем.
Із покоління в покоління передаються легенди таперекази про перемоги наших предків на Синіх та Жовтих водах.
В обласному центрі відкрито пам'ятник Богдану Хмельницькому, в селищі Новоархангельську – Івану Сірку, зі славетнимім'ям якого пов'язана наша історія.
Важливою віхою у розвитку краю було будівництво у 1754 році фортеці Святої Єлисавети. Вона дала початок місту, яке на довгі роки стало центром світського життя краю. У фортеці заснована перша на території України друкарня цивільного шрифту, існувала медико-хірургічна школа, яка заклала підвалини вітчизняної військової медицини. У Кіровограді збереглися земляні укріплення і будівлі військового призначення фортеці, Палацовий корпус, Грецька, Преображенська та Покровська церкви. Центральна частина міста -суцільний архітектурний ансамбль, створений архітекторами А.Достоєвським, Я.Паученком та О. Лишневським наприкінці ХІХ -на початку ХХ століття.
Єлисаветградщині судилося стати «театральною колискою» України. З середини ХІХ ст. тут розвинувся
аматорський театральний рух, який оформився восени 1882 року упершу професійну українську трупу. З цього і починається історія театру корифеїв, спадкоємцем якого нині є Кіровоградський академічний обласний українськиймузично-драматичний театр ім. Марка Кропивницького. У будинку, де жив «батько українського театру», діє меморіальний музей Марка Кропивницького. Будинок, щоналежав акторській сім’ї Тобілевичів, займає міський літературний музей ім.Івана Тобілевича (Карпенка-Карого). Поблизу обласного центру знаходитьсязаповідник-музей «Хутір Надія». Цей чарівний куточок слугував творчою лабораторієювидатному українському драматургові. Щорічно, ось уже більше 40 років поспіль, на Хуторі Надія проводиться Всеукраїнське свято театрального мистецтва«Вересневі самоцвіти». Нині Кіровоградщина має один з найвагоміших в Україні історико-культурнийпотенціал. На державному обліку в області перебуває 5940 пам’яток, з них 2656 –пам’ятки археології, зокрема, трипільські поселення в Новоархангельському та Гайворонському районах, царські кургани в Знам’янському та Новоукраїнськомурайонах, головне святилище скіфів - Ексампей в Новоукраїнському районі; 2362 – пам’ятки історії; 29 – пам’ятки монументального мистецтва; 893 – пам’яткиархітектури та містобудування зокрема, фортеця святої Єлисавети у м. Кіровограді,Свято-Хрестовоздвиженська церква-усипальниця родини Раєвських у с. Розумівка Олександрівського району.
На Кіровоградщині вона представлена ландшафтними заказниками «Чорноліський» (Знам’янський район) та «Монастирище» (с. Завтурове, Устинівський район), урочищем «Каскади»
(с. Злинка,Маловисківський район), ландшафтним заказником «Велика і Мала Скелі» (с. Протопопівка, Олександрійський район).
Якщо у тебе є бажання дізнатись більше про туристичні місцини нашої області, приєднуйся до роботи в групі:
Результати пошукової роботи учнів групи "Екскурсоводи":
Презентація "Пам'ятні місця Кіровограда" (робота учня 9 загальноосвітнього класу Гайіпова Уктама)
Інтерактивна краєзнавча карта Кіровоградської області
(наведіть вказівник на карту - з'являться позначки-теги)
(наведіть вказівник на карту - з'являться позначки-теги)