Кіровоградщина

Кіровоградщина

Екскурсоводи


Група "Екскурсоводи"
(куратор групи - Рябич Т.Г., вчитель історії)




Цікаво знати:
«Степовою перлиною» України часто називають Кіровоградщину. Саме тут, в околицях селища Добровеличківка, знаходиться географічний центр України.

Ще в сиву давнину на теренах нинішньої Кіровоградщини вирувало життя. Майже сім тисяч років тому тут процвітала одна знайдавніших землеробських цивілізацій кам'яного віку – трипільська, що ввійшлав історію людства під назвою «культури мальованої кераміки». На території області відкрито і описано 37 пам’ятки трипільської доби.

У безкраїх степах досі стоять свідки стародавньої історії - близько 500 пам'яток скіфського часу. Колекція«скіфських баб», що частково збереглася в обласному краєзнавчому музеї, єнайбільшою в Україні.
Територія області була помітним осередкомформування і розвитку українського козацтва, тереном його славних пере­мог, місцемрозселення найдавніших козацьких зимівників, перших козацьких слобід поміж Гетьманщиною і Диким полем.
Із покоління в покоління передаються легенди таперекази про перемоги наших предків на Синіх та Жовтих водах.
В обласному центрі відкрито пам'ятник Богдану Хмельницькому, в селищі Новоархангельську – Івану Сірку, зі славетнимім'ям якого пов'язана наша історія. 
Важливою віхою у розвитку краю було будівництво у 1754 році фортеці Святої Єлисавети. Вона дала початок місту, яке на довгі роки стало центром світського життя краю. У фортеці заснована перша на території України друкарня цивільного шрифту, існувала медико-хірургічна школа, яка заклала підвалини вітчизняної військової медицини. У Кіровограді збереглися земляні укріплення і будівлі військового призначення фортеці, Палацовий корпус, Грецька, Преображенська та Покровська церкви. Центральна частина міста -суцільний архітектурний ансамбль, створений архітекторами А.Достоєвським, Я.Паученком та О. Лишневським на­прикінці ХІХ -на початку ХХ століття.
Єлисаветградщині судилося стати «театральною колискою» України. З середини ХІХ ст. тут розвинувся
аматорсь­кий театральний рух, який оформився восени 1882 року упершу професійну українську трупу. З цього і починається історія театру корифеїв, спадкоємцем якого нині є Кіровоградський академічний обласний українськиймузично-драматичний театр ім. Марка Кропивницького. У будинку, де жив «батько українського театру», діє меморіальний музей Марка Кропивницького. Будинок, щоналежав акторській сім’ї Тобілевичів, займає міський літературний музей ім.Івана Тобілевича (Карпенка-Карого). По­близу обласного центру знаходитьсязаповідник-музей «Хутір Надія». Цей чарівний куточок слугував творчою лаборато­рієювидатному українському драматургові. Щорічно, ось уже більше 40 років поспіль, на Хуторі Надія проводиться Всеукраїнське свято театрального мистецтва«Вересневі самоцвіти». Нині Кіровоградщина має один з найвагоміших в Україні історико-культурнийпотенціал. На державному обліку в області перебуває 5940 пам’яток, з них 2656 –пам’ятки археології, зокрема, трипільські поселення в Новоархангельському та Гайворонському районах, царські кургани в Знам’янському та Новоукраїнськомурайонах, головне святилище скіфів - Ексампей в Новоукраїнському районі; 2362 – пам’ятки історії; 29 – пам’ятки монументального мистецтва; 893 – пам’яткиархітектури та містобудування зокрема, фортеця святої Єлисавети у м. Кіровограді,Свято-Хрестовоздвиженська церква-усипальниця родини Раєвських у с. Розумівка Олександрівського району.
На Кіровоградщині вона представлена ландшафтними заказниками «Чорноліський» (Знам’янський район) та «Монастирище» (с. Завтурове, Устинівський район), урочищем «Каскади»
(с. Злинка,Маловисківський район), ландшафтним заказником «Велика і Мала Скелі» (с. Протопопівка, Олександрійський район).

Якщо у тебе є бажання дізнатись більше про туристичні місцини нашої області, приєднуйся до роботи в групі:



Результати пошукової роботи учнів групи "Екскурсоводи":

Блог "Пам'ятні місця Кіровоградщини" (робота учнів 9 загальноосвітнього класу Ліб Каріни, Собещанського Руслана, Шевченка Олександра)


Презентація "Пам'ятні місця Кіровограда" (робота учня 9 загальноосвітнього класу Гайіпова Уктама)


Інтерактивна краєзнавча карта Кіровоградської області
(наведіть вказівник на карту - з'являться позначки-теги)